Elektrik Yardımı Nedir ? /Elektrik Parası&Desteği

Elektrik Yardımı Nedir ? /Elektrik Parası&Desteği

Elektrik yardımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Elektrik yardımı elektrik faturalarının aylık 80 tl ye kadar olan kısmının devlet tarafından karşılandığı bir yardımdır. 100 günlük icraat programı kapsamında açıklanan bu yardım başlangıçta elektriğe ve cihaza bağlı kronik hastalar için planlanmıştır. Ancak yardımın hedef kitlesi sonra genişlemiştir. Yardımdan artık öncelikle evinde engellisi ve yaşlısı olan aileler yararlanabilmektedir. Aile ve çalışma bakanlığının internet sitesinde de https://www.ailevecalisma.gov.tr güncellenmemiş olarak görebileceğiniz bilgilere göre yardıma başvuru için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gösterilmektedir. Bu bilgi yanlış olup uygulamada değişikliğe gidilmiştir. Bakanlık sitesinde yazılanın aksine elektrik desteği için sizden evinizde kronik hastanız olduğuna dair bir belge istenmemektedir ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da elektrik yardımı başvurusu almamaktadır.

Elektrik yardımı için nereye başvurmalıyım ?

Elektrik yardımı düzenli yardım alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın merkezi olarak ödenmektedir.  Bu yardımdan öncelikle engelli ve yaşlı maaşı ödemesi yapılan aileler yararlanabilmektedir. Yardımınız çıkmışsa ptt den paranızı faturanızı ödemek için kullanabileceksiniz. Faturanızla birlikte kimliğinizi ibraz etmeniz yeterli olacak. Size yardım çıkıp çıkmadığını öğrenebilmek için e devletten yardım sorgulaması yapabilir veya bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma vakfını ziyaret edebilirsiniz.

 

2 thoughts on “Elektrik Yardımı Nedir ? /Elektrik Parası&Desteği

  1. Böyle bir uygulamayı ilkkez duyuyorum gayet faydalı peki evinde yaşlınyada sakat olmayan haneler yardım hakkı olup olmadığını e devletten mi öğrene bilecek e devletin linkini de ekleseniz çokdaha güzel olurdu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: