Dul maaşı nedir ?

Dul maaşı nedir ?

Resmi nikahlı eşi vefat etmiş ve SGK dan kendisine bir aylık bağlanmamış kadınlara yönelik (EVEK) düzenli nakdi yardım programıdır. 2012 den itibaren yürürlükte olan bu program kapsamında faydalanıcıya 2 ayda bir 550 tl lik ödeme yapılmaktadır. Boşanma sonrasında boşanılan eş vefat etse dahi bu yardımdan faydalanmak mümkün olmamaktadır. Yardımdan faydalanmak için hane geliri hesaplaması yapılmakta ve hanede herhangi bir sosyal güvenceli kişi bulunmamasına dikkat edilmektedir.

Hane geliri hesaplaması nasıl yapılır ?

Hanede yaşayan, akraba olsun olmasın, herkesin gelirlerinin ve eve giren tüm paraların toplamının kişi sayısına bölümüyle elde ettiğimiz miktarın asgari ücretin 3 te 1 inden az olup olmamasına bakılması durumudur. Eğer bu miktar asgari ücretin 3 te 1 inden az ise başvurunun olumlu sonuçlanması mümkündir. 2019 mayıs ayı itibariyle asgari ücretin 3 te 1 i 609 tldir.

Faydalanma şartı nedir ? 

Evinde aktif ssk lı çalışanı, bağkurlusu veya emeklisi olan kadın bu yardım programından faydalanamıyor ne yazık ki. Aynı şekilde kendisinin de sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Kadının tekrar evlenmesi durumunda yapılmakta olan ödeme kesilir. Eğer bu dini nikahlı bir evlilik ise kadının bunu bildirmesi gerekiyor. Bu bilgi saha araştırması sonucu öğrenildiği takdirde kadına yersiz ödeme ile borç çıkarılabilir. Huzurevindeki ve cezaevindeki kadınlar bu programdan faydalanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: