ÇOKLU DOĞUM YARDIMINA DAİR HERŞEY/İKİZ&ÜÇÜZ

ÇOKLU DOĞUM YARDIMINA DAİR HERŞEY/İKİZ&ÜÇÜZ

 

En çok merak edilen uygulamalar arasında olan çoklu doğum yardımıyla ilgili bilgiler ulaşılabilir ve anlaşılabilir olmaktan çok uzak. Bu yazıda bu yardım programıyla ilgili gözden kaçan bilgileri net ve güncel bir şekilde derleyeceğiz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşfik Fonu ndan dinamik nüfus yapısını korumak ve nüfus artış hızını iyileştirmek için tek doğumda ikiz veya daha fazla çocuk sahibi olan ailelere çocuk başına aylık 150 tl ödeme yapılmaktadır.

Bir çok yardım programında aranan ‘evde sosyal güvenceli birinin bulunmaması’ şartı bu yardım programında aranmıyor. Yani sigortalı bir işte çalışıyor veya bağkurunuzu yatırıyor olmanız bir sorun oluşturmuyor.

Burada en önemli kriter çocukların 0-24 ay aralığındaki bir yaş diliminde olması. Başka bir deyişle 2 yaşını doldurmuş ikiz üçüz veya beşizleriniz için bundan faydalanamazsınız.

Aynı zamanda bu ödemeye ihtiyacınız olup olmadığına da bakılıyor. Ailedeki kişi başına düşen geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise yardımdan faydalanmanız mümkün. Başka bir kategoride yardım veya maaş alıyor olmanız da bu yardım programına başvurmanızı  engellemiyor.

Ödemelerin devam etmesi çocukların hayatta kalması şartına bağlı. Örneğin ikiz çocuk sahibisiniz. Çocuklarınızdan birinin vefat etmesi durumunda ödemeniz kesiliyor.

Anne babanın ayrı olması programdan faydalanmak için bir engel değil.  Çocukların velayeti kimdeyse o kişiye ödeme yapılabilir. Hatta çocukların ayrı evlerde yaşamaları da bir engel değil.

Ödemeler yılın tek aylarında (ocak-mart-mayıs-temmuz-eylül-kasım) ve her tek ayın 24 ü ile 28 i arasında yapılıyor.

 

 

2 thoughts on “ÇOKLU DOĞUM YARDIMINA DAİR HERŞEY/İKİZ&ÜÇÜZ

  1. Sadece çocuklu olanların değil herkesin bilmesi gereken bir konu bir çok ailenin bu ödeneklerden haberi yok ihtiyaç sahiplerine ulaşması için çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler Cihan bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: