BLACK MİRROR 5. SEZON 1. BÖLÜM İNCELEMESİ: STRİKİNG VİPERS

BLACK MİRROR 5. SEZON 1. BÖLÜM İNCELEMESİ: STRİKİNG VİPERS

 

Merakla beklediğimiz Black Mirror un yeni sezonu yayınlandı. İlk 4 sezonda algılarımızı altüst eden dizi karanlık bir geleceğe ayna tutmaya devam ediyor. Hemen konusuna geçelim.

Danny ve Karl üniversiteden iki ev arkadaşı. Karl üniveriste yıllarında oynadıkları oyunu yeni çıkan sanal gerçeklik eklentisiyle birlikte yıllar sonra Danny e doğum gününde hediye eder. Dizinin teması tam da bunun üzerine kurulu.

black mirror/striking vipers

Kafaya yerleştirilen bu oyun aparatı oyun oynayan kişiye oyun konsolundan çıkıp kendi zihninde oyuna devam edebilmesine imkan tanıyor. Oyun karakterleri oyuna başlamadan önce seçilen karakterlerdir. Oyuncular oyun karakterlerinin bedenlerine bürünüyor. Bir çeşit reenkarnasyon ama ölüm yok. Tüm bilincin ve tüm duyguların başka bir bedenin içinde.

Oyunun içine girdiğinizde oyun karakterinin yapabildiği her hareketi yapabiliyorsunuz. Bunun yanında oyun karakterinin yapamadığı hareketleri de yapabiliyorsunuz. Yani içinde bulunduğunuz bedenin hem kendine ait yeteneklerinden faydalanıyor, hem de kendi istediğiniz gibi hareket edebiliyorsunuz.

striking vipers/black mirror

Bu arada Danny evlidir ve Danny nin eşi bir çocuk sahibi daha olmak istemektedir. Çift telefonda kullandıkları bir uygulamadan kendileri için en uygun çocuk yapma zamanını öğrenmek için faydalanmaktadır. Bu sahne hangi zaman diliminde yaşanıldığını göstermek için konulmuş ama detaylandırılmamış. Örneğin uygulama çiftin anlık tansiyona veya bedensel yorgunluğa dair verilerini mi kaydediyor bilmiyoruz.

Oyundaki eklenti başka bir anlamda sınırsız davranış simülasyonudur. Yeni yetenekler kazanarak ama görüntünüzü kaybederek sınırsız deneyimleme alanında bulunuyorsunuz. Bu bölümde bu sınırsız alana çok netlik kazandırılmamış.

striking vipers/black mirror

Oyun sayesinde bedenine büründüğünüz karakterin cinsiyeti farklı olabiliyor. Yani oyunun içinde farklı bir cinsiyeti yaşabiliyorsunuz. Bu da oyunda tıpkı Danny de olduğu gibi bir sorgulamaya neden olabiliyor.

Sanal gerçeklikle tanışan Danny artık akşamlarını bu oyunla geçirmektedir. Ama bu oyundan henüz eşine bahsetmemiştir. Bu oyunla Danny nin hem arkadaşlık hem de evlilik ilişkileri dönüşüme uğrayacaktır.

black mirror/striking vipers

Bu bölüm sade bir hikayeye sahip ve tüm diğer bölümlerin yarattığı afallatıcı etkiyi yaratmıyor. Ama Danny nin ikilemleri, evliliğine karşı duyduğu sorumluluk ve teknolojinin sarstığı bir evlilik yakın çekim işleniyor. Striking Vipers, gelecekte evlilik biçimlerinin hangi yönde dönüşüme uğrayacağıyla ilgili size soru işaretleri bırakıyor ve şu anda kullanmakta olduğumuz teknolojinin tüm ilişkilerimizde hangi dönüşüme sebep olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: