SMİTHEREENS: BLACK MİRROR 5. SEZON 2. BÖLÜM İNCELEMESİ

SMİTHEREENS: BLACK MİRROR 5. SEZON 2. BÖLÜM İNCELEMESİ

SMİTHEREENS: TEKNOLOJİK MEDİTASYON VEYA BİR TRAJEDİNİN BİLDİRİM HALİ/ BLACK MİRROR 5. SEZON 2. BÖLÜM

 

Black Mirror sevenleri şöyle alalım. SMİTHEREENS Black Mirror ın 5. Sezonunun 3 bölümünden birisi. 5. Sezonun en kötü sezon olduğuna dair yaygın bir kanı oluşsa da dizinin yarattığı yüksek kalite kurgu düzeyi en kötü çalışmaya bile hoşgörüyle yaklaşmayı sağlıyor.

black mirror

Orta zekalı, düşük gelirli ?

Başrolümüz eski bir öğretmen. Hem de bilgisayar. Taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlıyor. Nişanlısını yıllar önce aracı kendi sürdüğü bir trafik kazasında kaybetmiş. Kaza nedeni olarak karşı tarafın sarhoş olması gösterilmiş. Ama gerçeği sadece kendisi biliyor. Aracı kullanırken sosyal medya uygulaması Smithereens dan gelen bildirime bakan başrolümüz yan koltukta oturan nişanlısının ölümüne neden oluyor.

Peki bu kişinin zeka düzeyi ile ilgili bilgiyi nasıl ediniyoruz ? Başrolümüz, Smithereens şirket çalışanlarından birini kaçırmıştır çünkü  Smithereens ın sahibi olan kişiyle Billy Bauer ile konuşmak istemektedir. Bu aşamada sosyal medya devinde kullanıcıya ait depolanan tüm bilgiler açığa çıkıyor. Şöyle düşünün. Olağanüstü dağınık bir odadasınız. Bu odanın sizin için kullanışlı hale gelmesi onu  kendi “kategorilerinizle” düzenlerseniz mümkündür. Bu odayı anlamak açıklamak ve en pratik şekilde kullanımınıza hazır hale getirmek için odadaki eşyaları “etiketlemeniz” “sınıflandırmanız” ve “ayrıştırmanız” gerekir.

smithereens

“Alın şu dangalak FBI ajanını !”

Bu şekilde odanın sizin planlama kapasitenizin dışında ve üstünde bir gerçeklik olduğu fikrini kendi metodunuzu uygulayarak altedersiniz. İşte “orta zekalı, düşük gelirli” ifadesi bazı “eşyaları” anlamak ve kontrol etmek için sosyal medya şirketlerinin kullandığı anlaşılabilirliği arttıran etiketlerdir. Bu bilgi, filmde de vurgulandığı gibi hiçbir ülkenin hiçbir “dangalak” istihbarat veya polis teşkilatında veya herhangi bir kamu kurumunda bulunmamaktadır.

Black Mirror ın bu bölümüyle ilgili bazı inceleme yazıları filmde geçen Smithereens şirketiyle Facebook veya Twitter arasında ilişki kurmaya çalışıyor. Birisi “Bu Facebook” diyor. Diğeri “Hayır, bu kesinlikle Twitter” diyor. Hatta bazı yazılarda ve videolarda arınma meditasyonu yapmak üzere bir dağ başına yerleşen Smithereens şirketinin kurucusu Billy Bauer için, “Hah, Twitter ın sahibi de geçenlerde meditasyona gitmemiş miydi, kesin Twitter, ben sana dedim, bizim gözümüzden kaçmaz” şeklinde oldukça önemli bir şey keşfediliyormuşçasına tespitler yapılıyor. Bir önemi var mı ? Smitherens ın Twitter veya Facebook olmasının ne önemi olabilir ki ? Aynı şekilde bölümün sonunda kimin öldüğünü tartışmak da gereksiz. Konu şu bu kişiler değil, organizasyonlar. Çünkü ölen kişi artık bir bildirimde yaşıyor.

black mirror

Buradaki hikaye Black Mirror ın benzer konulu diğer bölümlerinden birkaç boyutta geri kalmaktadır. Bölüm bir tür 3. Sayfa aksiyon haberine kilitlenmiş görünmekte ve hikayenin sadeliği beklentiyi karşılamamaktadır. Daha doğrusu Black Mirror takipçileri için bunun böyle olduğu söylenebilir. Çünkü Black Mirror ın geneli günümüzden kopup yakın veya uzak geleceğe dair çok daha beyin yakan öngörülerde bulunabildi. Yolda yürürken veya aynı ortamda bulunarak etkileşime geçtiğiniz birinin size karşı olan davranışlarını anlık puanlayabilmeniz (bkz. Nosedive) bunlardan biri. Smitherens ise şu ana atıf yapıyor, gelecekteki bir zaman diliminden bahsetmiyor. Bu yüzden oldukça basit, güzel ve aslında sınırsız çıkarımlar yapılabilecek bir hikayeye sahip. Geleceğin planlanabilir öngörülebilir ve bu yüzden de kontrol edilebilir bir küçük parçası olduğumuzun idrakına bir trajedi üzerinden varmamızı sağlıyor.

5. sezon neden yeteri kadar iyi değil?

Dizinin senaristi ve yapımcısı Charlie Brooker 5. Sezonu dünya devi film ve dizi içerikleri platformu Neftlix e sattı. Kaliteli fikirleri, Netflix e vermek istememiş anlaşılan ve bu yüzden senaryoda biraz cimri davranmış. E para da mı kazanmasın adam ?

Eğer Smithereens a dair alternatif ve nispeten daha derinlemesine inceleme yazıları arıyorsanız şu adreste diziye dair güzel bir inceleme yazısı mevcut. https://www.filmanalizi.net/black-mirror-sezon-5-bolum-2-parantezler-bizleri-kurtarabilir-mi/

Yine sineg.net te düzgün ve yeterli uzunlukta bir inceleme yazısı bulabilirsiniz.

https://sineg.net/2019/06/07/black-mirror-5-sezon-smithereens-hakkinda/

Arakatsanat ta da filmle ilgili alternatif yorumlar bulabilmeniz mümkün.

http://www.arakatsanat.com/black-mirror-5-sezon-2-bolum-smithereens/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: