2022 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ ENGELLİ MAAŞLARI

2022  SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ ENGELLİ MAAŞLARI

 

Engelli maaşı, kişinin fiziksel veya zihinsel bir yetisini kullanma becerisindeki doğuştan veya sonradan edinilen bir yetersizliğinin sağlık raporlarıyla tespit edilmesi durumunda kişinin kendisine, anne babasına veya vasisine ödenen maaştır. Bu maaş için istenen şartlar şöyle :

  • Sosyal güvencesizlik
  • Hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3 te 1 inden azlığı,
  • %40 ve üzeri rapor sahibi olmak
  • 18-65 yaş arası bir yaşta olmak

Bu maaşa başvurabilmek için kişinin sosyal güvencesizliği öncelikli şart. Yani bir sağlık raporuna sahip olmanız maaş başvurusu için tek başına yeterli değil. Sigortalı bir işte çalıştığınızı varsayalım, başvuramazsınız. Sigortalı işten çıktınız, koşa koşa başvurmaya gittiniz, acele etmeyin!

Her sigortalı çalışanın işten çıktıktan sonra TC sınırları içerisinde sağlık hizmetinden 99 günlük yararlanma süresi bulunuyor. Bu hala sosyal güvencelisiniz demektir ve bu süre düşmeden yine başvuru yapamamaktasınız.

G0-G1

Örneğin sigortanız yok ve bir yakınınız üzerinden sigortadan faydalanıyorsunuz. Bu oğlunuz kızınız veya eşiniz olabilir. Rapor sahibi olarak sizin gelir testi yaptırmanız ve G0 lı olmayı talep etmeniz yani oğlunuz,eşiniz veya kızınızdan düşmeniz gerekmektedir. G0 lı olmadığınız sürece size engelli maaşı bağlanamaz. Eğer bu maaşı alıyorsanız kesinlikle G0 lısınız. Yani eski adıyla yeşilkartlısınız.

Bu durumun tam tersi de mümkün. Maaş almakta olan bir kişi bir yakınının sosyal güvencesinden faydalanmak isteyebilir. Bu durumda kişinin hem G0 lı olması hem de maaşı iptal edilir ve kişi devletin zorunlu olarak sigortaladığı kişiler arasına düşer.

Yani durumu G1 olarak güncellenir. Bu güncellemeden sonra kişi istediği herhangi bir yakınının sigortasından faydalanma işlemini yaptırabilir.

HANE HESAPLAMASI

Sosyal yardım mevzuatı eve giren her paranın engelli maaşı için başvuran kişiyi bağladığını söylüyor. Aynı evde kaldığınız kişilerin gelirleri akrabanız olmasa dahi size maaşın bağlanıp bağlanmayacak olmasını etkileyebiliyor.

Çünkü mevzuat hane bazlı hesaplamayı esas alıyor. Buna göre size maaş bağlanabilmesi için kişi başına düşen gelirin (her yıl değişiyor) 609 tl nin altında olması gerekmekte.

DİĞER DETAYLAR

Maaş başvurusu için yetkili devlet hastanelerinden en az %40 ve üzeri heyet raporu sahibi olmanız gerekmekte. Her zaman en son alınan rapor geçerlidir ve eğer son aldığınız raporda engellilik oranınız %40 ın altına düşmüşse bunu ilgili kuruma haber vermelisiniz. Aksi takdirde size borç çıkarılabilir.

Raporlarda ayrıca raporun geçerlilik süresi belirtilmektedir. Rapor süresi bittiği anda maaş kesilir. Bu nedenle maaş alanlar rapor geçerlilik süresine dikkat etmeli, süre bitmeden 2 ay öncesinde yeni rapor için hastaneye başvuruda bulunmalıdır.

Engelli maaşını alabilmeniz için 18-65 yaş aralığında bulunmanız gerekiyor. Bu yaş aralığının dışında da engelli maaşı bağlanması mümkün ancak daha özel şartlar bulunmakta.

18 yaş altı grup için çocuğun kendisine değil, annesine babasına veya mahkemece velayeti üzerine almış kimseye ödenen engelli yakını aylığı bulunmaktadır. 65 yaşını doldurmuş kişiler ise halihazırda yaşlı maaşına ve bazı özel şartları taşımaları durumunda engelli aylığına  başvurabilmektedir.

Konuyla ilgili sorularınızı aşağıya bırakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: