“ARA GÜLER’İN İZİNDE” VE “ŞİMDİNİN PEŞİNDE”: İSTANBUL MODERN

“ARA GÜLER’İN İZİNDE” VE “ŞİMDİNİN PEŞİNDE”: İSTANBUL MODERN

 

İstanbul Modern de 2 farklı sergi bugünlerde ziyaretçilerini bekliyor. İlki Ara Güler Müzesi nin arşivinden faydalanılarak oluşturulan ‘İki Arşiv Bir Seçki: Ara Güler in İzinde İstanbul’ adlı sergi. Bu sergi 1928-2018 arasında Ara Güler in çektiği İstanbul fotoğraflarından oluşuyor. Bu yüzden büyük kısmı siyah beyaz.

Diğer sergi ise ‘Şimdinin Peşinde’. Bu sergi kapsamında ise 33 farklı sanatçının insan doğası ve onun toplumsal etkileşimleri bağlamındaki çalışmaları sergileniyor.

Genel olarak fotoğraflara karşı biraz duyarsızım ama bazı Ara Güler fotoğrafları insanı fotoğrafın içine çekiyor. Dakikalarca gözlerini alamıyorsun. Fotoğraflardaki insan yüzüne bir coğrafyanın kaderi işlenmişçesine. Yüz kıvrımlarına biraz daha yakınlaşsanız sanki dönemin sosyal siyasal ekonomik tüm koşullarını, sayısız kızma, gülme ve umut etmeyi görebilecekmişsizin gibi. Bu fotoğraflarda bir insan yüzü yüzlerce gb belgeselin bir flash diske sıkıştırılması gibi.

Hazza Pulo Pasajının yanındaki kilisenin duvarına yaslanıp oturan adamların fotoğrafına bakın. Daha önce ayak bastığınız bir yerde fotoğraftaki tanımadığınız kişilerin oturmuş olduğunu bilmek. Gelip geçicilik hissi.. Acaba ne konuşuyorlardı ?

Erimiş bir metalin tekrar soğuyup şekil almasını çağrıştıran esere Terminatör filmini izlediyseniz sizin de benim gibi bakabilmeniz muhtemel. Yani kötücül ölümsüzlük. Zihnimizde oluşturduğumuz bir imgelem olarak sadece bir insanı değil, türümüzü yok etme tehlikesi taşıyan kötücül bir ölümsüzlüğün cisimleşmiş bir parçası.

Merdiven arka temasıyla bir kadının çocukluğuna kadar giden geçmişiyle aynı zaman ve mekandaki içiçeliği görülmeye değer.

Koltukta uyuyan kızın kıpırdamasını ise dakikalarca bekledim. Başarabildim mi kısmı bana kalsın.

Sergiler 17 Kasım 2019 a kadar görülebilir. İstanbul Modern geçici binasında, Şişhane metrosuna 2 dakika yürüme mesafesinde ve girişler perşembe günleri ücretsiz.

Etkinlik takviminden bu ve benzer etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

 

Sanatçılar:

Murat Akagündüz, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Deniz Aktaş, Peter Anders, Mehtap Baydu, Ramazan Bayrakoğlu, Sabri Berkel, Taner Ceylan, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, İpek Duben, Olafur Eliasson, İnci Eviner, Mehmet Güleryüz, Balkan Naci İslimyeli, Hüsamettin Koçan, Azade Köker, Maro Michalakakos, Sarah Morris, Hans Op de Beeck, Angel Otero, Kemal Önsoy, İrfan Önürmen, Necla Rüzgar, Sarkis, Güneş Terkol, Canan Tolon, TUNCA, Ömer Uluç, Zhan Wang, Nil Yalter, Jérôme Zonder.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: