ÖLEN BEYİN HÜCRELERİ TEKRAR CANLANDIRILDI

ÖLEN BEYİN HÜCRELERİ TEKRAR CANLANDIRILDI

Yale Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ölen beyin hücrelerine yapay kan ve bazı ilaçlar içeren bir sıvı verildikten sonra normal beyin tepkileri alındı. Araştırma ölüm ve yaşam arasındaki çizgiyi daha yakından görmeye yardımcı olacak.

 

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Domuz beyinlerine domuzların ölümünden sonra bir sıvı enjekte edildi. Ölümden saatler sonra enjekte edilen bu sıvıda yeterli miktarda oksijen bulunduruldu. Deneyde beyin hücrelerindeki damarların tekrar işlev kazandığı gözlemlendi.

Araştırma, beyne oksijen gitmemesiyle beyin ölümü arasında kurulan ilişkinin tekrar gözden geçirilmesine neden oldu. Bu araştırmanın beyne oksijen gitmemesinden kaynaklı ortaya çıkan zihinsel veya bedensel hastalıkların tedavisine de yardımcı olacağı umuluyor.

Domuz beyinlerinde bilinç ve farkındalık oluşmadı veya ölen bir beyin tekrar diriltilmedi. Araştırma ekibi araştırmanın herhangi bir safhasında algılama ve benzer üst beyin fonksiyonlarına dair organize bir elektriksel aktivite gözlemlenmediğini ifade ediyor.

Araştırma bazı beyin hücrelerinin tekrar iletişim kurabildiği ve bu hücrelerin bazı canlılık reaksiyonu gösterebildiği gözlemine dayanıyor.

Vücuttan kopuk “bilinçli” bir beyin mi ?

Araştırmaya katılan ekibin domuzların beynine enjekte ettikleri sıvının beyinde ‘bir tür bilinç’ oluşturmasından endişe ettikleri ifade ediliyor. Ekip bu yüzden kontrolsüz beyin aktivitelerinin oluşmasını önlemek için gerekli teknik donanımla hazır halde bulundu.

Araştırma aynı zamanda bir organizmadan kopmuş bir beynin, kendi başına ve “bilinçli” olarak varolabilmesi imkanını da test etmeyi amaçlıyor.

Yale üniversitesi nörobilim profesörü Nenad Sestan “Beyin hücreleri tahmin ettiğimizden daha uzun sürede ölüyor” diyor ve ekliyor: “Hücre ölümleri aşamalı olarak gerçekleşiyor, ve bu süreçlerin bazıları ertelenebilir, durdurulabilir hatta geri çevrilebilir.”

Deney, beynin tüm Samanyolu galaksisinden çok daha karmaşık bir yapıda olduğu fikrini destekler nitelikte. Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin olmayışı ise araştırmayı sınırlandıran bir etken.

 

 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-019-01216-4,”Pig brains kept alive outside bodyfor hours after death”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: